Przyjęło się, że wypuszczenie nowej kryptowaluty na rynek i zebranie środków na realizację projektu nazywamy ICO – jednak technicznie rzecz ujmując wyróżniamy jeszcze jedną, odmienną formę – Token Launch.
Różnice
ICO – (ang. Initial Coin Offering) – emisja nowych kryptowalut, opartych o konkretny projekt lub model biznesowy, mająca na celu zebranie określonego parytetu innej kryptowaluty.
- Oferuje wydobyte żetony oparte o kod Bitcoina
- Udostępnia mniej możliwości w stosunku np. do tokenu ERC20 (np. brak zbudowania smart contract)
- Nadaje się do wymiany wartości i informacji
Token Launch/Token Sale – przedsprzedaż tokenów nowej waluty opartej o rozwiązania Ethereum, stworzonej w oparciu o Smart Contracts System.
- Tokeny są generowane w oparciu o elastyczny standard ERC20
- Pozwalają na zaprogramowanie pewnych zachowań i zautomatyzowanie ich
- W związku z większą złożonością są wciąż w fazie rozwoju
Ogromne zainteresowanie?
Z punktu widzenia inwestora ICO jest inwestycją o dużym ryzyku ze względu na spekulacyjny charakter oraz nową technologię. Zyskało jednak ogromną popularność na całym świecie, a projekty typu open-source dają poczucie większej pewności inwestora. Duży wpływ na zaobserwowaną tendencję miał fakt, iż popyt nierówny był podaży, po wejściu na giełdy większa ilość osób chciała kupić dany token, niż sprzedać, co windowało ceny. W praktyce inwestowanie w większość walut na dynamicznie rozwijającym się rynku skutkowało nawet kilkunastokrotnym zwrotem w zaledwie kilka dni. Obecnie poprawia się znacząco cały proces przedsprzedaży wprowadzając np. weryfikacje inwestorów czy ustalając maksymalną kwotę uczestnictwa.
Z punktu widzenia twórców projektu model ten wydaje się być bardzo dobrą metodą na finansowanie startupu. Przede wszystkim przez ekspresowe tempo zbierania środków, a także ogromne kwoty, nieosiągalne wcześniej w żaden sposób.
Ryzyko inwestycyjne.
Należy jednak uważać. Zwrot z inwestyji w ICO potrafił wynieść nawet ponad 350 tysięcy procent, co oznacza że inwestując 1000 złotych, zarobić można było nawet 350 milionów.
Jednak ogromne zainteresowanie łatwością w zdobywaniu finansowania sprawił, że powstaje również mnóstwo nieużytecznych pomysłów na projekt. Kupno tokenów z takiego przedsięwzięcia może skutkować spadkiem ceny kryptowaluty w stosunku do tego, ile płaciliśmy za nią podczas “przedsprzedaży”.