Optymalizacja reklam na Facebooku – jak to zrobić, by było skutecznie?

Optymalizacja reklam na Facebooku to od wielu lat bardzo gorący temat wśród marketerów. Każdy z nich chce wiedzieć, co powinien robić, by skutecznie optymalizować kampanie Facebook Ads.

 

Jeśli odniosłeś sukces w reklamie na Facebooku, zdajesz sobie sprawę z tego, jak mozolny bywa proces tworzenia skutecznych reklam. Czasami musisz wprowadzić ogromną ilość drobnych, ale czasochłonnych zmian, aby uzyskać satysfakcjonujące wyniki. To właśnie testowanie, eksperymentowanie, nieosiadanie na laurach i chęć ciągłego wprowadzania zmian w aspektach, które nie działają tak, jakbyś sobie tego życzył, są kluczem do bycia dobrym reklamodawcą na Facebooku.

Zadaj sobie kilka pytań

Edytowałeś kreację reklamową, przetestowałeś inny tekst reklamy, a mimo to Twoje CPA jest wysokie. Zastanawiasz się, dokąd to wszystko zmierza. Zanim jednak uderzysz głową w mur, zadaj sobie kilka pytań:

  • Czy Twoja kreacja spełnia standardy jakości reklamowania się na Facebooku?
  • Czy feedback Twojej reklamy nie jest negatywny?
  • Czy prawidłowo skonfigurowałeś Pixel i przeszedłeś przez ścieżkę np. zakupową?
  • Czy analizujesz prawidłowe dane w prawidłowy sposób?

Jeśli odpowiedziałeś „nie” na którekolwiek pytanie, koniecznie musisz rozwiązać dany problem, zanim zaczniesz wydawać kolejne pieniądze na reklamę. Jeśli odpowiedziałeś „tak” na wszystkie powyższe pytania, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak uzyskać konwersję z kampanii na Facebooku.

1. Pamiętaj o częstotliwości wyświetlania reklam 

Gdy reklama nie jest skuteczna, najpierw sprawdź podstawy. Przejrzyj swoje reklamy na żywo, przy wybranej kolumnie „Skuteczność i kliknięcia”.

Reklamy o niskiej skuteczności będą miały wysokie CPC (koszt kliknięcia), niskie wyniki trafności i niski CTR (współczynnik klikalności). Jeśli widzisz jakiekolwiek wskaźniki świadczące o nieskuteczności reklamy, koniecznie musisz poprawić kreację reklamową.

Protip 1: Dobrą zasadą przy przełączaniu kreacji jest stosowanie odwrotności tego, co wypróbowało się w pierwszej kolejności. Oto przykład. Długa treść nie działa? Zmień ją na krótką! Opcje są nieograniczone. Bądź kreatywny – od celu reklamy może zależeć, jaka kreacja będzie lepiej odbierana przez odbiorców.

Protip 2: Jeśli wyświetlasz reklamę wideo, testuj różne miniatury (thumbnaile), aby sprawdzić, która z nich jest najskuteczniejsza.

Następny element na naszej liście to coś, co zawsze powinieneś uważnie obserwować. Kiedy reklamujesz się na Facebooku, musi zostać zachowany balans. Chcąc dotrzeć do właściwego audytorium reklamy, absolutnie nie można przesadzać. Zbyt duże nasycenie odbiorców spowoduje powiem powolne „wygaśnięcie” reklamy, a tego przecież nie chcemy.

 2. Sprawdź podstawowe kwestie

Jeśli pracujesz z wyższym budżetem reklamowym, wyniki częstotliwości mogą bardzo szybko wzrosnąć. Częstotliwość to liczba wyświetleń Twoich reklam przez odbiorców. Niektóre osoby muszą zobaczyć reklamę kilka razy, zanim podejmą jakąkolwiek akcję. Istnieje cienka granica między tym, ile razy dana reklama powinna się wyświetlać konkretnemu odbiorcy, by była skuteczna a tym, ile razy dana reklama powinna się wyświetlać konkretnemu odbiorcy, by wywołać u niego irytację. Jeśli częstotliwość przekracza 3 lub 4, powinieneś potraktować to, jako alarm, że odbiorcy zaczynają już być przesyceni Twoją reklamą.

Przykład: Załóżmy, że ponownie kierujesz ofertę do widzów oglądających filmy. Ta grupa odbiorców będzie znacznie mniejsza, więc będziesz potrzebować tylko małego dziennego budżetu. Możesz mieć ochotę zwiększyć budżet, gdy zobaczysz stałe liczby, ale NIE RÓB TEGO! Spowoduje to przekroczenie limitu reklam dla tej małej grupy odbiorców, co z pewnością ich zirytuje i nie przełoży się na skuteczność reklamy. Lepiej będzie wydłużyć czas remarketingu u takich osób.

3. Nie przepłacaj za źle dobrane miejsca docelowe

Miejsca docelowe, w których wyświetlane są reklamy facebookowe nie są sobie równe. Niektóre z nich mają lepsze współczynniki konwersji i będą konwertować lepiej w zależności od typu reklamy i odbiorców. Różnica między feedem facebookowym, Messengerem i Instagramem jest ogromna! Jeśli korzystasz z automatycznych miejsc docelowych, jest bardziej prawdopodobne, że pieniądze z Twojego budżetu są wydawane na wyświetlanie kampanii w miejscach docelowych, które nie przynoszą absolutnie żadnych rezultatów.

Aby sprawdzić, które miejsca docelowe są optymalizowane, musisz uzyskać dostęp do niektórych danych. Najpierw w menedżerze reklam, w sekcji kolumn wybierz „Skuteczność i kliknięcia”. Następnie, w zakładce „Podział”, wybierz „Według dostawy”, a następnie kliknij „Umieszczenie”.

Jeśli do tej pory wybrałeś opcję „Automatyczne miejsca docelowe”, najpewniej przepalałeś budżet – Twoja reklama była wyświetlana w dowolnym miejscu dostępnym dla Facebooka, co nie jest równoznaczne z najskuteczniejszym dla Twojego biznesu miejscem sprzedaży lub pozyskania leadów. W zależności od funkcji produktu możesz dostosować miejsca docelowe i optymalizować je. Czym prędzej przestań wyświetlać reklamy w miejscach docelowych, które nie generują wysokiego zwrotu, chociaż pamiętaj, że możesz użyć automatycznych miejsc docelowych do przetestowania najlepszych z nich.

Protip: Używaj automatycznych miejsc docelowych do mniejszych grup docelowych i remarketingu. Testować kreacje reklamowe możesz poprzez “automatic placements” ale najszybszy i najtańszy sposób to kampania PPE (engagement – zaangażowanie) lub kampania na konwersję – VC (view content) z wyświetlaniem na: Facebook News Feed, Instagram News Feed – na mobile.

4. Docieraj z reklamami do odpowiednich odbiorców

 Liczby i dane to najważniejsze informacje, jakich potrzebujesz, gdy zajmujesz się tworzeniem, a zwłaszcza optymalizacją reklam na Facebooku. W zależności od produktu, jaki promujesz na Facebooku, reklama na niektórych urządzeniach (np. na telefonie komórkowym lub na komputerze) może nie mieć sensu.

Przykład: Załóżmy, że reklamujesz programy komputerowe. W takim przypadku warto reklamować się tylko na komputerach lub przynajmniej wydawać więcej pieniędzy na miejsca docelowe na komputery – nawet nie wiemy, czy osoba widząca reklamę na telefonie posiada jakiś komputer.

Protip: Nie zamykaj określonego miejsca docelowego przed jego wypróbowaniem. Zawsze dobrze jest mieć wiele opcji, sprawdzić, co działa, a następnie zacząć od tego miejsca. Aby uzyskać dostęp do danych na temat wyświetlania i skuteczności reklam na konkretnych urządzeniach, po prostu wybierz opcję „Umiejscowienie i urządzenie” w sekcji podziału.

To tylko kilka kwestii, dzięki którym sprawdzisz, czy Twoje reklamy są skuteczne. Pamiętaj, że tylko testując i eksperymentując, możesz dowiedzieć się, co w przypadku danej reklamy działa, a co nie działa. Po znalezieniu pozornie idealnego rozwiązania Facebook często rzuca kolejne kłody pod nogi, a Ty – jako reklamodawca – musisz na nowo szukać najbardziej optymalnego rozwiązania.

 

Bądź kreatywny, baw się dobrze, testuj, testuj i jeszcze raz testuj! Jeśli reklamujesz się na Facebooku od dłuższego czasu, możesz znać inne sztuczki, które pozwolą Ci skutecznie zoptymalizować kampanię. Podziel się nimi w komentarzu pod naszym artykułem!

 


Jeśli chcesz nauczyć się reklamować na Facebooku w kilka tygodni z domu, koniecznie sprawdź ADVERTISING ACADEMY – kompleksowe szkolenie online, które nauczy Cię reklamowania na Facebooku i Instagramie.

  • Tworzenie i obsługa konta w Facebook Business Manager
  • Tworzenie kampanii reklamowej na żywo wraz z kilkoma przykładami
  • Optymalizacja reklam, automatyczne reguły i wiele zaawansowanych technik 

Kup kurs 30% taniej klikając na link: AAPROMOCJA

Jeśli chcesz nauczyć się reklamować na Facebooku w kilka tygodni z domu, koniecznie sprawdź ADVERTISING ACADEMY – kompleksowe szkolenie online, które nauczy Cię reklamowania na Facebooku i Instagramie.

  • Tworzenie i obsługa konta w Facebook Business Manager
  • Tworzenie kampanii reklamowej na żywo wraz z kilkoma przykładami
  • Optymalizacja reklam, automatyczne reguły i wiele zaawansowanych technik 

Kup kurs 30% taniej klikając na link: AAPROMOCJA